Obličkové kamene: Príznaky, liečba a prevencia

Ako telo starne, niektoré jeho systémy nefungujú tak, ako tomu bolo predtým. Nemusí sa to týkať len citlivého žlčníka, alebo slabého imunitného systému, ale aj vzniku obličkových kameňov. Keďže ide o veľmi nepríjemný problém, dáme vám k nemu všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť.

Močové ústrojenstvo je systém, ktorý filtruje tekutiny a zachytáva do seba odpadové látky, ktoré sa následne vylučujú z tela. Vplyvom starnutia, chorôb, alebo zlého životného štýlu sa však môžu v obličkách začať robiť močové kamene. Nemusí ísť o žiadne giganty, ale aj o drobné útvary, ktorých vylučovanie spôsobuje nepríjemné bolesti. (V prípade, že kamene nie sú kompaktné a veľké, občas sa pre nich používa aj termín močový piesok.)

⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močeniu, zníženiu tlaku a pnutia, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu vyprázdnenia
  • ktorý prípravok je najvhodnejší, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných používateľov
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 12/2024

Niekedy sa stáva, že človek o existencii kameňov vo svojom tele vôbec nevie. Takže ho môžu ich prejavy dosť nepekne prekvapiť.

Ako zo seba dostať obličkové kamene a ako sa im dá predchádzať vám načrtneme v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

čo sú to obličkové kamene

Čo sú to obličkové kamene

Obličkové kamene sú pevné útvary, ktoré sú vytvorené z kryštálov. Zvyčajne vznikajú v obličkách (kvôli čomu získali svoj názov), ale môžu sa nachádzať prakticky vo všetkých častiach močového ústrojenstva. Predovšetkým preto, že môžu v závislosti od svojej veľkosti a typu cestovať. Až do chvíle, keď sa dostanú von z tela. (Nie je to tak ale zakaždým.)

Podľa typu ich delíme na:

  • Vápnikové močové kamene
  • Urátové močové kamene (sú tvorené kyselinou močovou)
  • Struvitové močové kamene
  • Cystínové močové kamene

Najbežnejšia je výskyt vápnikových močových kameňov, ktoré vznikajú nadmernou konzumáciou jedál, ktoré sú bohaté na oxaláty. (Spolu s kalciom vytvára zle rozpustné soli.) Urátové močové kamene sú zase častejšie u mužov, ako u žien. Pomerne často s nimi zápasí pacienti, ktorí sa liečia s dnou, alebo prechádzajú chemoterapiou. Ich hlavným pôvodcom je zvýšená hladina kyseliny močovej v tele.

Struvitové močové kamene sú naopak častejšie u žien. Zvlášť u tých, ktoré majú pravidelné ťažkosti s infekciami močových ciest. Ich nevýhodou je, že môžu byť pomerne dosť veľké a môžu spôsobovať blokády a obštrukcie. A nakoniec, cystínové močové kamene. S nimi sa vo svojom živote zrejme nestretnete, pretože sú v populácii vzácne. Sú totiž podmienené genetickou vadou.

príznaky obličkových kameňov

Príznaky

Aj keď to tak na prvý pohľad možno nevyzerá, pravdou je, že obličkovými kameňmi trpí veľa ľudí. A to vrátane mladších ročníkov. Preto je určite vhodné poznať ich prejavy. Vďaka tomu budete hneď vedieť, čo sa s vami deje. (O bolestiach, ktoré sú spôsobené močovými kameňmi sa totiž hovorí, že sú jedny z najhorších, ktoré môžete zažiť.)

Spoznáte ich podľa:

Aké spôsobujú riziká?

Problém s obličkovými kameňmi je v tom, že môžu zablokovať normálne prietok moču celým systémom. Stačí, keď sa kameň dostane do močovodu, alebo do močovej trubice. Okrem bolesťou to môže viesť k blokácii odtoku moču a k podráždeniu močových ciest. Z toho dôvodu je dôležité brať tento problém vážne.

liečba obličkových kameňov

Liečba

V prvom rade je dôležité, aby lekár vykonal dôkladnú telesnú prehliadku a sériu vyšetrení, ktorá potvrdí, že máte obličkové kamene. Okrem rozboru moču môže urobiť rozbor vzorky krvi, aby zistil, či nemáte zvýšenú hladinu kyseliny močovej, vápnika či elektrolytov. Pokiaľ už nejaké obličkové kamene vyšli z tela von, môže byť vykonaná aj ich analýza. Vďaka tomu sa podarí lepšie určiť ich zloženie a tým pádom aj typ.

V prípade potreby môžete prejsť aj CT vyšetrením, ultrazvukom alebo špeciálnym röntgenom.

Keď sa obličkové kamene potvrdí, postupuje sa tak, že:

  • Pacient vypije 6-8 pohárov tekutín denne
  • Vám budú predpísané lieky
  • Podstúpite zákrok, počas ktorého lekári rozbijú kamene za pomoci zvukových vĺn
  • Podstúpite operáciu

V prípade, že vám lekár povie, že vaše problémy s kameňmi nie sú závažného charakteru (napríklad kvôli tomu, že sú veľmi drobné), môžete sa s ním poradiť o metódach prírodnej liečby. Tie môžu v ľahších prípadoch zmierniť intenzitu nepríjemných pocitov.

bylinky na obličkové kamene

Bylinky na obličkové kamene, ktoré môžete vyskúšať sú:

  • Bazalka
  • Zeler
  • Púpava
  • Pšeničná tráva
  • Praslička

Zvyčajne sa odporúča šťava, alebo džús. Vyskúšať ale môžete aj šťavu z granátového jablka, jablčný ocot alebo citrónovú šťavu.

Ako na prevenciu obličkových kameňov

Pozitívne je, že tvorbe obličkových kameňov sa dá celkom dobre predchádzať. V prvom rade je dôležité, aby ste dodržiavali optimálny pitný režim. Zrejme najvhodnejšie je obyčajná voda. Ďalej si skúste dopriať potraviny, ktoré sú bohaté na vápnik. (A to aj napriek tomu, že má veľa ľudí dojem, že vápnik je zdrojom ich ťažkostí. Nie je to pravda.) Problémovým človekom je naopak sodík. Ten sa nachádza v slaných pochutinách, instantných jedlách (ako sú napríklad polievky) atď.

Taky skúste obmedziť zdroje oxalátov, medzi ktoré patrí špenát, čokoláda, sladké zemiaky, káva alebo sója a výrobky z nej. Nič zlého sa nestane ani keď obmedzíte prísun mäsa a živočíšnych bielkovín.

V neposlednom rade môžete vyskúšať bylinky a voľnopredajné doplnky stravy, ktoré sú určené pre posilnenie a normálne fungovanie močových ciest. Pre viditeľné výsledky je ale nutné ich dlhodobé užívanie. Tak na to myslite.

⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močeniu, zníženiu tlaku a pnutia, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu vyprázdnenia
  • ktorý prípravok je najvhodnejší, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných používateľov
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 12/2024

Vložiť komentár