Močenie je spôsob, ako telo odvádza odpadové látky a prebytok tekutín. Niekedy sa ale naša potreba močiť znenazdania navýši. Občas za to môže príslovečný rybník v žalúdku po tom, čo to trochu preženieme s popíjaním nápojov. Nie vždy je však príčina častého močenia tak nevinná, ako na prvý pohľad vyzerá.
Vykonávanie malé potreby je bežná súčasť nášho života, nad ktorou sa zrejme nikto z nás ani na moment nijako nepozastaví. (Snáď len, keď už asi po desiatej staviate pri ceste na výlet na čerpacej stanici.) Pritom ide o proces, ktorý môže dosť zásadne poukázať na náš aktuálny zdravotný stav. Nielen pri laboratórnych testoch moču, ktoré podstupujete u svojho urológa, alebo praktického lekára, ale aj počas bežného pohybu na toalete.
⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024
O tom, ako si aktuálne po zdravotnej stránke stojíte totiž nehovorí len zloženie moču (z ktorého sa toho dá pomerne dosť vyčítať), ale aj jej farba, zápach alebo frekvencia, s akou sa pravidelne uberáte na záchod.
Máte nejaký dôvod sa kvôli svojmu častejšiemu močenie nejako znepokojovať? To vám objasníme v našom dnešnom článku.
Príčiny častého močenia
Ako už bolo povedané, za častým močením môže stať prehnaná konzumácia nápojov. Poprípade aj popíjanie kávy, o ktorej sa všeobecne vie, že spôsobuje odvodňovanie organizmu. Príčiny častého močenia ale môžu byť aj v niečom úplne inom. (Veľa to tiež závisí na vašom pohlavia, ktoré ovplyvňuje vaše fyzické predispozície a niektoré choroby.)
Medzi dôvody častého močenia môžeme nájsť:
- Užívanie diuretík (lieky na odvodnenie)
- Ochorenie nervového systému
- Nervozitu a úzkosti (napríklad pred skúškou, alebo pred vystúpením na verejnosti)
- Infekciu močového ústrojenstva
- Cystu
- Nádor močového mechúra
- Problémy s prostatou
- Močové kamene (bežne sú v obličkách, ale môžu byť aj v močovom mechúre)
- Pohlavne prenosné choroby
- Inkontinenciu
- Hyperaktívny močový mechúr
- Tehotenstvo
- Cukrovku
Zatiaľ čo niektoré z týchto javov sa dajú pomerne ľahko vyriešiť (nervozita, nadmerné popíjanie kávy a nápojov, infekcie močového ústrojenstva), v iných prípadoch sa nezaobídete bez pomoci odborníka. Keďže je ale pre laika pomerne ťažké určiť, či je situácia vážna, určite sa včas objednajte na zdravotnú prehliadku.
Časté močenie u mužov
Muži väčšinou nemajú s častým močením také problémy, ako majú ženy. Vzhľadom k lepšie chránenej močovej trubici toľko nepodliehajú infekciám močového ústrojenstva. Ale len do času. S postupujúcim vekom sa ich potreba močiť dosť znateľne zvyšuje, čo ide ruka v ruke s ťažkosťami, ktoré sú spôsobené zväčšenou prostatou.
K častému močenie u mužov dochádza predovšetkým preto, že zväčšená prostata zužuje močovú trubicu, takže nedôjde k úplnému vyprázdneniu močového mechúra. Hoci teda nedochádza k zvýšenej tvorbe moču, môžu mať pocit, že si musí odskakovať častejšie. (Samozrejme ale nemožno vylúčiť, že je za ich problémy zodpovedný nádor, alebo iné vážne ochorenie, ktoré je nutné čo najskôr riešiť.)
Časté močenie u žien
Ženy sú (vzhľadom k svojej anatómii) oveľa náchylnejšie na infekcie močových ciest, ktoré môžu byť kontaminované kvôli nesprávnej intímnej hygiene, alebo kvôli zlej hygiene po pohlavnom styku. Tiež môže ísť o mechanizmus, ako sa telo žien zbavuje zadržanej vody (čo spôsobujú hormóny), či o jeden z prvých príznakov tehotenstva. Rovnako ako u mužov však môže byť v hre aj nejaká menej zjavná príčina.
Chodíte na záchod niekoľkokrát za noc?
Časté močenie v noci môže predstavovať pre postihnutého obrovský problém, ktorý sa odráža na jeho denný bdelosti a na odvedených pracovných, či študijných výkonoch. Utrpieť kvôli nemu môžu dokonca aj medziľudské vzťahy, keďže unavený a nevyspatý človek býva apatický, alebo podráždený.
Dôvodov, prečo k častému močeniu počas noci dochádza, existuje veľa. Niekedy ide o následok nadmerného popíjanie tekutín krátko pred spaním. U mužov môže tiež hrať svoju úlohu už raz spomínaná zväčšená prostata a zlé vyprázdnenia močového mechúra. Tiež ale môžete behať na toaletu kvôli liekom, ktoré beriete, cukrovke, edému, tehotenstvo alebo zápalu močového ústrojenstva.
Ako s ním skoncovať?
Pri akejkoľvek odchýlke od normálneho stavu, ktorá trvá rádovo niekoľko dní až týždňov je určite dobré sa zamyslieť, či nerobíte niečo inak ako zvyčajne. (Začali ste brať nové lieky, pociťujete pálenie počas močenia, máte podozrenie, že ste tehotná …) V takom prípade môžete zájsť do lekárne (prípadne za lekárom, aby potvrdil tehotenstvo) a kúpiť si voľne predajný prostriedok na liečbu infekcií močového ústrojenstva, alebo na zväčšenú prostatu. Ak nič také v poslednej dobe neregistrujete, ide o pádny dôvod k dôkladnému vyšetreniu lekárom.
Liečba
Ak lekár zistí, že je časté močenie spôsobené cukrovkou, alebo inou doteraz neodhalenú chorobou, po stanovení diagnózy začne s jej cieleným liečením. V tejto fáze by teda mali vaše ťažkosti prirodzene odznieť. V prípade, že je časté močenie spôsobené infekciou, doktor urobí laboratórny test moču a podľa výsledkov vám predpíše liečivo. Pri problémoch s inkontinenciou vám môže odporučiť aj Kegelove cviky na posilnenie panvového dna a zmenu životného štýlu. V najzávažnejších prípadoch (napríklad počas riešenia problémov s prostatou, alebo nádoru) môže pristúpiť aj k operatívnemu zákroku.
Prírodné doplnky stravy
Pokiaľ nejde o nič vážne, s častým močením si poradíte s pomocou prírodných doplnkov stravy. Pomôcť vám môžu tie, ktoré obsahujú brusnice, kotvičník zemný (ideálne pre problémy s prostatou), kapucínka, topoľ čierny alebo Vŕbovka Malokvetá.
Lieky na predpis
Niekedy sú problémy s častým močením tak vážne, že sa vám dostanú do ruky lieky na predpis. Doktor vám môže naordinovať treba Penester, Kentera, Levitru, Ditropan a celý rad ďalších, ktoré sa zameriavajú na potlačenie, alebo vyliečenie nejakého zložitejšieho zdravotného stavu.
Záver
Problémy s častým močením sa určite neoplatí podceňovať, pretože môžu byť spôsobené celým radom ochorení, ktoré nemáte šancu bez znalostí odhaliť. Na druhú stranu však nie je nutné sa diagnostiky u lekára báť. U väčšiny populácie totiž väčšinou nejde o nič vážne.
⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024