Praslička roľná: Ako pôsobí na močové cesty?

Prasličku roľnú poznajú najmä ženy, ktoré chcú s jej pomocou podporiť svoju osobnú krásu. Často sa pridáva do výživových doplnkov na podporu pokožky, vlasov a nechtov. Vedeli ste však, že sa dá použiť aj pri starostlivosti o močové cesty?

Stav močových ciest nezostáva nezmenený počas celého života. Niekedy stačí, aby sa močový mechúr úplne nevyprázdnil alebo aby sa oslabil imunitný systém, a môže sa objaviť veľmi nepríjemná infekcia močových ciest.

⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 11/2024

Ale nie preto, aby ste išli zbierať prasličku niekde na vidiek. Mali by ste poznať nielen rozdiel medzi prasličkou a prasličkou lesnou (ktorá má jemnejšiu štruktúru vetvičiek), ale aj rozdiel medzi nimi a jedovatou prasličkou bahennou. Takže aj pôvodne dobrý nápad môže mať pri nerozumnom zbere bylín fatálny následok.

Teraz sa však vrátime k téme a dozvieme sa, čo to vlastne praslička je a ako nám môže prospieť.

Čo je to praslička roľná?

Praslička roľná je trvalka, ktorá bežne rastie v otvorenej krajine. V našej oblasti ju možno nájsť napríklad v priekopách alebo pozdĺž ciest. Keďže nejde o nový druh, táto bylina sa používa už od staroveku. Tradične sa používala v ľudovom liečiteľstve, ale používala sa aj na leštenie cínového riadu. V odľahlejších dedinách, kde to bolo bežnou praxou, ju môžete ešte stále nájsť pod názvom šmirgľová tráva práve z tohto dôvodu. V súčasnosti sa pridáva napríklad do kozmetiky a voľnopredajných potravinových doplnkov.

V každom prípade sa jej zber vo voľnej prírode neodporúča, najmä ak nie ste skúsený bylinkár. Práve preto, že by ste si ju mohli pomýliť s nebezpečnou prasličkou roľnou.

Praslička roľná na močové cesty účinky

Aké sú jeho účinky?

Praslička roľná má vyšší obsah kyseliny kremičitej. Ak rastie na mieste, kde je v pôde veľa kremíka, môže mať až 10 % kremíka. Obsahuje tiež triesloviny, saponíny alebo flavonoidy.

Predpokladá sa, že užívanie prasličky by mohlo mať podporný účinok na zdravie kostí. Najmä ženy po menopauze musia dbať na jej kvalitu, pretože môže dosť utrpieť v dôsledku poklesu hladiny pohlavných hormónov. To môže mať následne za následok zvýšené riziko zlomenín.

Preslička sa v ľudovom liečiteľstve používala aj na podporu normálnej funkcie pečene, ktorá môže byť zaťažená moderným životným štýlom. Uplatnenie našla aj v starostlivosti o kardiovaskulárny systém alebo v starostlivosti o dýchací systém.

V neposlednom rade nezabúdajme, že praslička roľná nesmie chýbať ženám, ktoré túžia po krásnych vlasoch, pokožke a nechtoch.

Praslička roľná na močové cesty a obličky

Ako už bolo spomenuté, praslička sa pridáva aj do výživových doplnkov na podporu normálneho stavu močových ciest.

Môže byť vhodná napríklad na:

ako užívať prasličku roľnú

Ako ju užívať?

Hoci je praslička naozaj zaujímavá sama o sebe, odporúčame ju kombinovať s inými bylinami a látkami, ktoré sa tradične spájajú s podporou normálneho zdravia močových ciest a ktoré sú dostupné ako voľnopredajné doplnky. Tie môžete užívať v období infekcií močových ciest. Čo by však v takomto prípravku nemalo chýbať?

Dobré zloženie spoznáte podľa toho, že v doplnku nájdete nasledujúce látky:

  • Preslička roľná
  • Kopřiva dvojdomá
  • Zlatobyľ
  • Medvedica lekárska
  • Kľučka veľkoplodá
  • D-manóza

Pri infekcii močových ciest sa tiež odporúča odpočívať a piť veľa tekutín. Rozhodne by ste sa nemali uchyľovať ani k zadržiavaniu moču. Namiesto toho sa choďte vymočiť vo chvíli, keď pocítite potrebu. Určite neurobíte chybu, ak budete pokračovať v posilňovaní svojej imunity, ktorá si potom s ochorením ľahko poradí.

⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty

najlepšie lieky na časté močenie
  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
  • aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 11/2024

Vložiť komentár