Máte s partnerkou vysnívaný počet potomkov a ďalších už neplánujete? Prípadne si potomstvo neželáte vôbec? Ak chcete partnerke trochu uľahčiť život, možno sa spolu dohodnete na podstúpení vasektómie. Ako však tento zákrok prebieha? Má nejaké riziká? A je vasektómia kastrácia? Na všetky tieto otázky si odpovieme v dnešnom článku.
Ľudia sú plodní po veľkú časť dospelého života. Vzhľadom na to, že v porovnaní s našimi predkami nemávame dvanásť detí, ale skôr jedno, dve alebo maximálne tri, páry v plodnom veku musia pri aktívnom sexuálnom živote dôsledne dbať na ochranu pred nechceným počatím.
⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024
Väčšina antikoncepčných metód, ktoré sú v súčasnosti na trhu, je zameraná predovšetkým na ženy. Práve ony užívajú hormonálnu antikoncepciu, nosia náplasti, zavádzajú si pesar so spermicídom alebo si nechávajú (bolestivo) zaviesť vnútromaternicové teliesko, ktoré sa musí po niekoľkých rokoch opäť komplikovane vybrať.
Čo sa týka mužských spôsobov ochrany, okrem prerušovanej súlože, ktorá sa nepovažuje za spoľahlivú (pretože malé množstvo spermií obsahuje aj preejakulát), existujú ešte kondómy, ktoré však mnohým mužom prekážajú. Ak teda viete, že potomstvo určite nechcete a chcete prevziať zodpovednosť za ochranu, vasektómia je najlepšou možnou voľbou. Najmä preto, že ženská sterilizácia je v porovnaní s vasektómiou komplikovanou brušnou operáciou, po ktorej je oveľa dlhšia doba rekonvalescencie a existuje počas nej aj väčšie riziko komplikácií. (Navyše sú ženy od takéhoto kroku často aktívne odrádzané zdravotníkmi.)
Aj keď sa o vasektómii výrazne zvýšilo povedomie, veľa mužov k nej má stále veľkú nedôveru. Poďme sa teda pozrieť na všetky dôležité body, ktoré vám môžu pomôcť rozhodnúť sa pre ňu niekedy v budúcnosti.
Čo je to vasektómia?
Vasektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom dochádza k prerušeniu semenovodov, ktorými putuje sperma. Ide teda o jednu z foriem mužskej antikoncepcie. Aj keď niektoré zdroje uvádzajú, že je vratná, dá sa zvrátiť len v niektorých prípadoch. Čím dlhší čas od vasektómie uplynul, tým sa navyše pravdepodobnosť úspešného obnovenia plodnosti znižuje.
V porovnaní so ženskou sterilizáciou je vasektómia jednoduchým zákrokom, po ktorom môže muž ísť domov. Je tiež potrebné dodať, že vasektómia nie je kastrácia. Pri vasektómii dochádza k prerušeniu semenovodov, teda k sterilizácii. Pri kastrácii muža dochádza k odstráneniu semenníkov, ktoré produkujú pohlavné hormóny. Ide teda o dva úplne odlišné zákroky, ktoré spolu nesúvisia.
Účinnosť vasektómie
Účinnosť vasektómie nie je, na veľké prekvapenie mnohých, okamžitá. Aby bola zaručená stopercentná sterilita, po vasektómii by mal muž chodiť na kontrolné meranie počtu spermií, pretože sa môžu po určitý čas stále v nejakej miere vylučovať z tela. Ak by ste teda počas tohto obdobia nepoužívali žiadnu ďalšiu ochranu, riziko otehotnenia je v tomto momente veľmi vysoké.
Niektorí muži navyše majú extrémnu schopnosť hojenia. Existujú prípady, keď muž podstúpil vasektómiu a žena po dlhšom čase otehotnela v dôsledku toho, že nejakým spôsobom došlo k opätovnému spojeniu semenovodov. Všeobecne sa však vasektómia považuje za veľmi spoľahlivú metódu ochrany proti počatiu; Pearlov index uvádza, že riziko zlyhania je iba 0,02 %. (U hormonálnej antikoncepcie je pre lepšiu predstavu riziko zlyhania v prvom roku okolo 8 %.)
Ako prebieha tento zákrok?
Existujú dva spôsoby vasektómie. Jeden je bezskalpelový, druhý s použitím skalpelu. Bezskalpelová vasektómia býva rýchlejšia a menej bolestivá. Pri nej tiež existuje menšie riziko možných komplikácií. Pri vasektómii s použitím skalpelu je potrebné mierne narezať miešok, čo môže u muža krátkodobo spôsobovať o niečo väčšiu bolesť.
Pred zákrokom je vhodné zvážiť aj zmrazenie spermií, najlepšie pre prípad, že by si pár niekedy v budúcnosti želal potomstvo. Pred zákrokom by sa malo tri dni abstinovať a muž by mal byť v intímnej oblasti úplne oholený. Počas zákroku sa používa anestézia. Po zákroku môže muž ísť domov.
Čo sa týka rizík spojených s týmto zákrokom, okrem straty plodnosti do budúcnosti môžete krátkodobo zažiť opuch mieška, môže sa objaviť menšia modrina a v ejakuláte sa môže po niekoľko ejakulácií vyskytovať trochu krvi.
Aké existujú alternatívy?
Ak chcete mať ochranu pred nechceným počatím vo vlastných rukách, jedinou ďalšou spoľahlivou formou mužskej antikoncepcie je kondóm, ktorý by nemal mať prekročenú záručnú lehotu a nemal by byť nijak poškodený. Ďalšou, tentoraz stopercentnou formou antikoncepcie, je sexuálna abstinencia, ktorá však pre mnoho mužov nie je veľmi reálna.
Čo sa týka prerušovanej súlože, tú skutočne neodporúčame, pretože riziko zlyhania je príliš vysoké, čo môže spôsobovať napätie vo vzťahu. Zvlášť, ak vám to „ujde“ a žena dieťa nechce. Absencia účinnej ochrany, predovšetkým v nových vzťahoch, môže tiež podporovať šírenie pohlavne prenosných chorôb, z ktorých niektoré môžu byť smrteľné.
⚖ Porovnanie: TOP 10 prípravkov na močové cesty
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu k častému nočnému a dennému močenie, menšiemu tlaku a pnutie, silnejšiemu prúdu moču a lepšiemu pocitu domočení
- aký prípravok je vhodný, aké má vedľajšie účinky a kedy začne účinkovať
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024